Sprawdź jak wysokie są nasze Rabaty >>
Kiedy zbliża się wiosna, rozpoczynamy wiosenne porządki. Któż nie kocha swojego ogrodu? Kawałek własnego podwórka to azyl dla właściciela, w którym może odpocząć, zaprosić znajomych i zrobić grilla oraz poleniuchować. Wspaniałym dodatkiem do ogrodu są lampy ogrodowe. Dobrze dobrane lampy akcentują miejsca w ogrodzie i wywołują efekt „WOW” wśród znajomych.
Czy źródła światła LED nadają się do ogrodu? Odpowiedź jest bardzo prosta: TAK. Użycie lamp LED w ogrodzie to nie tylko oszczędność. Istnieje wiele miejsc w ogrodzie, gdzie inna lampa ogrodowa niż LED się po prostu nie sprawdzi. Wyobraźmy sobie, że chcemy oświetlić bardzo duże drzewo. Tradycyjne żarówki mają za słaby strumień światła by sobie z tym poradzić. Możemy użyć lampy metalhalogennkowej, która jest z reguły nieodporna na mróz i często włączanie. Dodatkowo potrafi pobierać nawet 500W energii elektrycznej! Dla porównania, lampa ogrodowa LED dająca bardzo silny i długi strumień światła pobiera aż 15 krotnie mniej energii elektrycznej niż tradycyjna oprawa żarowa.
Oświetlenie ogrodowe musi być hermetyczne. Wynika to z tego, że jest narażone na działanie czynników zewnętrznych czyli deszczu, śniegu i wiatru. W zależności od przeznaczenia lampy ogrodowej i miejsca montażu, lampy są w różnym stopniu narażone na działanie tych czynników. Np. lampy do basenów, świecące pod wodą w sposób ciągły będą wymagały wyższej klasy szczelności niż kinkiety zamontowane na zadaszonym tarasie. Pisząc jednak o stopniu ochrony IP, krótko omówimy co to jest klasa szczelności i jak ją właściwie czytać. IP z ang. International Protection Rating określa stopień ochrony przed czynnikami takimi jak: dostęp do obudowy lampy ciał stałych oraz kurzu oraz dostęp do obudowy lampy wody.
Omawiając powyższe na przykładzie IP44, pierwsza cyfra informuje nas o ochronie przeciw ciałom stałym oraz ochronie ludzie przed dostępem do elementów niebezpiecznych, a druga o ochronie przeciw wnikaniu wody. Klasy ochrony mogą być od IP00 aż do IP69. Poniżej przedstawiamy krótką tabelę, wyjaśniającą krótko znaczenie poszczególnych cyfr w kodzie IP. Poniższa tabela omawia pierwszą cyfrę kodu IP:
Druga cyfra w kodzie IP zobrazowana jest przez poniższą tabelę:
Oświetlając ogród i wybierając lampy ogrodowe, może zdarzyć się, że będziemy chcieli zautomatyzować proces zapalania się lampy zewnętrznej. Jest to możliwe, poprzez użycie kinkietu ogrodowego z czujnikiem ruchu, lub lampy stojącej z czujnikiem ruchu. Kinkiety na elewację z czujnikiem ruchu najczęściej stosuje się przy oświetlaniu podjazdów lub drzwi wejściowych. Natomiast słupki z czujnikiem ruchu stosuje się zwykle do oświetlania ścieżek komunikacyjnych. Lampy z czujnikiem ruchu zatem stosujemy wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na tym, by światło na ogrodzie paliło się w sposób ciągły, a jedynie po wykryciu ruchu.
To, jak mocną lampę do ogrodu wybierzemy jest uwarunkowane od tego, jaką funkcję lampa ma spełniać w ogrodzie. Może być dekoracyjna, lub funkcyjna. Jeśli zależy nam na mocnym oświetleniu np. tarasu lub altany, wybierając lampę będziemy kierować się tymi samymi wytycznymi, co w przypadku lamp wewnętrznych. Jeśli chcemy delikatnie oświetlić ścieżki ogrodu lub elewację budynku, wybierzemy lampę o funkcji dekoracyjnej – delikatnie akcentującą, o słabym natężeniu światła.
Alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia ogrodowego 230V są lampy do ogrodu na napięcie bezpieczne 12V. Zaletą lamp ogrodowych 12V jest przede wszystkim to, że możemy zamontować je w dowolnym czasie i nie musimy mieć uprzednio przygotowanej i rozłożonej w ogrodzie instalacji 230V. Wynika to przede wszystkim z tego, że kable na prąd 230V musimy zakopać przynajmniej 75cm pod ziemią, by nie stanowiły zagrożenia dla domowników lub naszych zwierząt. W przeciwieństwie do nich, oprawy ogrodowe 12V możemy „dołożyć” do istniejącego ogrodu. Z uwagi na fakt, że oprawy są na napięcie bezpieczne, kable możemy schować pod kamieniem dekoracyjnym lub korą, nie martwiąc się o to, ze nasz pupil je przegryzie i stanie mu się krzywda.
Smart Home, czyli inteligentne sterowanie domem czy ogrodem staję się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Powodem popularności jest to, że elementy do inteligentnego sterowania stają się coraz bardziej tanie. Nie musimy montować już skomplikowanych centrali sterujących, które są niezwykle drogie. W naszej ofercie posiadamy elementy systemu smart w dziale Eglo Connect. Zamiast skomplikowanych urządzeń, proponujemy żarówki smart, sterowane smartfonem lub pilotem. W ofercie znajdą Państwo również lampy zewnętrzne z wbudowanym modułem Wi Fi. Oprawy te łączą się ze sobą za pomocą sieci Wi Fi. Sterowanie niemi odbywa się w taki sam sposób, czyli za pomocą smartfona lub pilota.
Wybierając lampy do ogrodu, należy zastanowić się nad ich umiejscowieniem i funkcją, którą będą spełniać. Oświetlenie w ogrodzie dzielimy na lampy ogrodowe dekoracyjne oraz lampy ogrodowe funkcyjne. Oczywiście lampy w ogorodzie mogą łączyć dwie cechy, które powyżej wymieniłem jak np. dekoracyjne latarnie ogrodowe – nocą oświetlą nam ogród i przestrzeń przy tarasie czy ulubionym hamaku, a za dnia będą zachwycać wyglądem. Zatem co możemy w ogrodzie oświetlić i jakich lamp do tego celu używamy?
Pisząc o oświetleniu elewacji budynków, rozróżniamy 3 sposoby oświetlenia elewacji: dekoracyjne, funkcyjne, dekoracyjno-funkcyjne. Więcej o sposobach oświetlenia elewacji przeczytasz w kategorii „Lampy elewacyjne i kinkiety zewnętrzne”.
Lampy, które wpuszczamy w ścianę budynków przeznaczone są z reguły do oświetlenia chodników przydomowych. Nazywamy je potocznie również lampami ogrodowymi „schodowymi”.
Lampy najazdowe przeznaczone są głównie do oświetlenia podjazdów. Niektórych lamp możemy jednak również z powodzeniem użyć do oświetlenia elewacji z dołu lub krzewów i drzew.
Są to płaskie lampy ogrodowe, przeznaczone głównie do montażu na stropie budynku. Świetnie sprawdzą się przy oświetlaniu tarasów, wnęk przy drzwiach domowych oraz altan.
Oświetlenie wiszące do ogrodu stosuje się w tej samej formie, co lampy wiszące domowe. Lampy wiszące ogrodowe wiesza się głównie nad stołami lub stolikami. Świetnie sprawdzą się na tarasach i altanach.
Oświetlenie budynku z podbitki jest bardzo popularną formą oświetlenia budynków i stanowi alternatywę dla oświetlenia elewacji za pomocą kinkietów. Lampy wpuszczane do podbitki to zwykle oczka hermetyczne, przeznaczone do montażu zewnętrznego.
Lampy halogenowe zewnętrzne, popularnie zwane reflektorkami ogrodowymi służą do oświetlania drzew i krzewów w ogrodzie. Mogą być montowane bezpośrednio w ziemi, lub na tyczce, która stanowi podwyższenie lampy. Wysokość montażu reflektora ogrodowe wpływa na efekt końcowy jaki uzyskamy.
Lampy stojące są idealne do oświetlenia ścieżek, tarasów czy tych przestrzeni ogrodowych, w których przebywamy. Świetnie poradzą sobie jako lampy do oświetlenia tarasu, altany czy lampy montowanej przy basenie lub ognisku.
Są to mocne projektory ogrodowe, dające silnie skupioną wiązkę światła. Lampy te służą do oświetlenia dużych drzew lub całych budynków. Świetnie sprawdzają się również jako główne oświetlenie podwórka. Zamontowane np. na dachu, równomiernie i dobrze oświetlą podwórko czy podjazd.
Oświetlenie solarne do ogrodu stanowi fantastyczny dodatek, będący akcentem pewnych elementów w ogrodzie. Lampy solarne przyjmują najróżniejsze formy i rozłożone w różnych miejscach w ogrodzie dodadzą mu uroku i podkreślą jego charakter.
Poza lampami ogrodowymi, w ofercie posiadamy szereg akcesoriów do ogrodu, a wśród nich bardzo popularne gniazda ogrodowe na słupkach, złącza i przewody, oraz czujniki ruchu.